EVDE UYKU TESTİ

EVDE UYKU TESTİ

İnsan ömrünün ortalama üçte birini oluşturan uyku, sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşır. Kaliteli bir uyku vücuttaki hasarları tamir edici bir özelliğe sahip olmakla beraber derin uykuda salgılanan büyüme, seratonin ve melatonin gibi hormonlar yetersiz uyku sonucunda ya salgılanamamakta ya da vücudun gereksiniminden az salgılanmaktadır.

Gece boyunca horlama, zor nefes alma, uykudan uyanma gibi sorunlar uykunuzun kalitesini düşürdüğü gibi, bu şikayetler uyku apnesi veya uyku bozukluğunun belirtisi olabilir. Tedavi edilmeyen uyku bozuklukları ise kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç riskini arttırabilmektedir.

Uyku Testi ile Neler Gözlemlenir?

Gece uykunuz boyunca beyin dalgalarınız, kandaki oksijen seviyeniz, vücut hareketleriniz, horlama durumunuz, kalp atışınız ve solunum sayınız varsa apne atakları gibi normal ve anormal durumlar tespit edilip, tanıya yardımcı olacak bilgiler kaydedilir. Uyku bozukluklarının sebepleri kaydedilen bilgilerin klinik değerlendirmesi sonucunda belirlenir.

Evde Uyku Testi ile Neler Gözlemlenir?

Uyku testi ile gece uykunuz boyunca beyin dalgalarınız*, kandaki oksijen seviyeniz, vücut hareketleriniz, horlama durumunuz, kalp atışınız ve solum sayınız varsa apne ataklarınız değerlendirilir. Dolayısıyla uyku testi, uyku esnasındaki oluşan problemlerin teşhisinin konulmasını sağlar.

*Beyin dalgalarının çekimi gereği halinde hekim tavsiyesiyle yapılmaktadır.

Evde Uyku Testi Nasıl Yapılır?

Fc Global Assistance Uyku teknisyeni randevu gün ve saatinizde evinize gelir. Kayıt cihazının elektrotlarını, beyin aktivitelerinizi ve göz hareketlerinizi ölçümlemek için başınıza, solunum hareketlerinizi ölçümlemek için göğsünüze ve vücut hareketlerinizi ölçümlemek için bacaklarınıza yerleştirir. Cildinize yapıştırılan bu elektrotlar, gece boyunca sizi rahatsız etmeyen küçük sensörlerdir. Sabah talep ettiğiniz (uyanma saatinize göre) saatte uyku teknisyenimiz evinize gelerek gece boyunca kayıt yapan cihazı teslim alır.

Gece boyunca beyin dalgaları, kalp hızı ve ritmi, kan basıncı, kan O2 seviyesi, horlama varsa apne ataklarınızı kayıt eden cihaz verileri hekim tarafından sonuçlar değerlendirilir. Uyku testi raporunuz ise 5 gün içerisinde sizinle paylaşılır.

Hizmetin Avantajları

  • Tedaviye başlayabilmesi ve daha sağlıklı bir uykuya kavuşabilmeniz için uyku sırasında yaşanan problemlerin teşhis edilmesi önemlidir. Uyku bozuklukları ve apnesinin teşhisi ancak uyku testi ile mümkün olabilmektedir.
  • Yabancı bir ortamda yapılan uyku testlerinde doğal uyku halini gözlemlemek zorlaşmaktadır. Bu sebeple evde yaptıracağınız uyku testiniz; uyumaya alışık olduğunuz ortamda, huzurlu hissedebileceğiniz şartlarda, çekim süresince kişisel ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabileceğiniz şekilde yapılabilmektedir.