OBEZİTE TEDAVİSİ

Obezite Cerrahisi; Kilo vermemize yardımcı olmak için yapılan ameliyatlardır. Bir çok ameliyat çeşidi vardır. Hiç bir zaman ilk tercih değildir.Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi sonrasında obezite hastalarında başarılı sonuç elde edilemediği durumlarda obezite cerrahisi uygulanabilir.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?
Cerrahi işlem öncesinde diğer tüm tedavi yöntemlerini uygulamış ancak başarılı olamamış kişiler için obezite cerrahi yöntemi uygundur.
Hastanın cerrahi işlem görmeden önce tüm ilgili birimlerle değerlendirilmelidir ve anestezi açısından ameliyata elverişli olmalıdır. Hasta seçimi vucut kitle indeksine (VKI) göre yapılır.

VKI (Vucut kitle indeksi), 40 üzerinde ise hasta opere olabilir.
VKI (Vucut kitle indeksi), 35 ile 40 arasında ve ek bir hastalığı varsa (hipertansiyon Tip 2 diyabet , uyku apne sendromu, trigliserit yüksekliği kalp hastalığı, hipoventilasyon sendromu, karaciğer yağlanması gibi ) hasta opere edilebilir,
VKI (Vucut kitle indeksi), 30- 35 arasında ise medikal tedavilerle kan şekeri kontrol altına alınamayan Tip 2 Diyabet hastalarına ameliyat önerilebilir.
Obezite Hesaplama İşlemleri
Obezitenin derecesini saptamak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Günümüzde en çok kullanılan yöntem vücut kitle indeksidir. Ama herkesin kolaylıkla hesaplayabilir.

Amerikan Sağlık Enstitüsü’ne göre VKİ ile obezite nasıl hesaplanır?

Kişinin ağırlığının (kg cinsinden) boyunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle elde edilir.

20 – 24.9 ise normal
25 – 29.9 ise kilolu
30 – 34.9 ise obez
35 – 39.5 ise tip II obez
40 – 49.9 ise morbid obez
50 ve üzeri ise süper obez diye kabul edilmektedir.
Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri
Gelişen teknoloji ile obezitede kullanılan çeşitli ameliyat teknikleri mevcuttur. Ameliyat seçimi hastanının durumuna göre hekim ve hasta birlikte karar verir.

Mide Balonu
Tüp Mide
Gastrik By-Pass
Duodenal Switch
Mini Gastrik By-Pass